Her geçen gün büyüyüp gelişen yerli otomotiv sektörünün ülkemiz ekonomisine sağladığı katkı azımsanacak gibi değil. Yerli otomotiv üreticileri klasik, spor, son model yüzlerce yerli üretim arabanın üretimini üstleniyor.

Türkiye’deki otomotiv sektöründe, lider markaların yerli araçları da büyük ilgi görüyor. Yerli otomobillerin bu kadar ilgi görmesinin en önemli nedenlerinden biri düşük vergi uygulaması diğeri de uygun faizli kredi imkanıdır. Ülkemizde üretilen bu otomobiller, avantajlı kredilerle desteklenerek kullanıcılara büyük kolaylık sağlıyor.

ÖTV Zammının Otomobil Fiyatlarına Etkisi

Cumhurbaşkanı kararı ile Resmi Gazete’de yayımlanan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) düzenlemesinin otomobil fiyatlarına etkisi merak konusu oldu. 30 Ağustos tarihinde yapılan düzenleme Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen esaslara göre yapılıyor.

Binek otomobillerin silindir hacmi aralığına göre yapılan bu düzenleme, araç fiyatlarının yeniden belirlenmesine neden oldu. ÖTV düzenlemesi bazı araçların fiyatını artırırken birçok modelin de fiyatını düşürdü. Bazı modellere ise etki etmedi. ÖTV zammından etkilenmeyen dolayısıyla indirime giden markalar arasında Fiat, Opel, Renault ve Hyundai yer alıyor.

Vergi düzenlemesinden etkilenmediği gibi indirime de giden bu markalar, 1600 cc altındaki motor hacmine sahip modellerinin fiyatlarını düşürüyor. Yeni düzenlemeden etkilenmeyen ve indirime giden yerli üretim otomobiller de bulunuyor. Örneğin Fiat’ın yerli üretim modeli olan Egea’da 4 bin ila 5 bin arasında indirim yapması bekleniyor.

 

Ülkemizde Üretilen Yerli Otomobiller

Gündelik hayatta sık sık duyduğumuz birçok araba markası ülkemizde yerli olarak üretiliyor. Yerli üretimi desteklemek isteyen çoğu banka da taşıt kredisi imkanı sağlıyor. Yurtiçinde üretilen araçlara özel olarak sunulan bu avantaj sektörün yoğun ilgi görmesini de sağlıyor.

Ülkemizde üretilen yerli otomobil markaları şu şekildedir:

  • Fiat
  • Honda
  • Renault
  • ISUZU
  • Ford
  • Toyota
  • Hyundai

Otomotiv sektöründe lider markaların modellerini yerli üretim ile halka sunan firmalar, istihdam sağlayarak ülke ekonomisini de canlandırıyor. Bankaların avantajlı kredileri sayesinde de araç satın almak bir hayal olmaktan çıkıyor. Düşük faizli kredi imkanlarıyla yerli üretim otomobil satın almak artık mümkün.

Fiat Egea

Ülkemizde üretilen yerli otomobil denildiğinde şüphesiz ilk akla gelen marka Fiat oluyor. Ticari olsun binek olsun birçok modeli Türkiye’de üretiliyor. Fakat ülkemizde en çok tercih edilen modellerin başında Egea geliyor. Beğenilen bir Fiat modeli olan Egea, en çok satılan araçlar arasında.

Station, Sedan ve Hatcback kasa seçenekleri olan modelin iki tane benzinli üç tane de dizel motor seçeneği bulunuyor. Konfor sunan aksesuarları, bütçe dostu motorları ile kullanıcıyı kendisine hayran bırakıyor. Fiyat olarak muadillerine yakın olsa da tutkunları için tam bir tasarım harikası. Donanımı ve dayanıklılığı açısından orta segmentte yer alan modelin emsallerini geride bıraktığını da belirtmek gerekiyor.

Fiat Doblo

Ülkemizde üretilen gözde modellerden biri olan Doblo, ticari araç kategorisinde zirvelere oynuyor. Her bütçeye uygun bir seçeneği olan bu güzide model, ihtiyaca göre tasarlanıyor. Zengin donanım paketi ve avantajlı fiyat seçenekleriyle tüketicilerin yüzünü güldürürken sektöre de hareketlilik katıyor.

Hem güvenilir hem de güçlü bir model olan Fiat Doblo, düşük yakıt tüketimiyle sahibinin kesesini de koruyor. Kolay kolay arıza vermeyen modelin onarım masrafları da oldukça düşük. Ülkemizde 2000’li yılların başından beri üretimi yapılan modelin günümüzde Türk mühendisler tarafından tasarlanan özel bir serisi bulunuyor. 2020 adetle sınırlı olarak üretilen bu özel seriye büyük ilgi gösteriliyor.

Fiat Fiorino

Modern ve keskin hatlara sahip olup, yerli üretim pazarında tanınan ticari araçlardan bir diğeri de Fiat Fiorino’dur. Küçük işletmelerin vazgeçilmezi olan model, kompakt minivan olarak geçiyor. Modelin kabin ve bagaj hacmi oldukça büyük. Modern iç tasarımı, dayanıklılığı ve ekonomik fiyatıyla ilgi çekiyor. 2020 yılında üretilen Combi modeli de Fiat Fiorino seçenekleri arasında ilgi görüşmeyi başarıyor.

 

 

Renault Megane

1997 yılından beri ülkemizde üretilen Renault’un fabrikası Bursa’da faaliyet gösteriyor. 350 bin adetlik araç kapasitesiyle 23 yıldır üretim yapan fabrika, en fazla yerli üretimi yapılan markalardan birine hizmet ediyor. Türkiye’de ve dünyada en çok satan modellerin başında da Megane geliyor. Aile tipi otomobili şirketler ya da bireyler binek araç olarak tercih ediyor. 5 farklı sürüş modu olan model şehir içi ve şehir dışı yolculuklarda üst düzey konfor sağlıyor. R-LINK-2 multimedya sistemi, tasarruflu yakıt tüketimi, açılabilir cam tavanı ve güçlü motoruyla meraklılarının beğenisini kazanıyor.

Renault Clio

Hatchback severler için üretilen Renault Clio, Megane’a göre daha spor bir görünüşe sahip. Türkiye’de en çok tercih edilen yerli üretim binek otomobil modellerinden biridir. Agresif dış tasarımı olan model, maksimum güvenlik için donanımlı bir pakete sahip. İç tasarımı EasyLink multimedya sistemi ile donatılmış. Araçta bulunan kablosuz şarj sistemleri de modern tasarımı tamamlıyor. 6 ayrı motor seçeneği bulunan model B segmentine aittir.

 

Hyundai i10

Şehir içi modelleri arasında en çok tercih edilen Hyundai i 10, 2019’da tasarım olarak yenilendi. 2020’nin Mart ayında yeni modelleriyle ülkemizdeki otomotiv pazarında yerini aldı. İzmit’te üretimi yapılan bu araçlar hem ülkemizde hem de Avrupa pazarında geniş yer buluyor. Küçük motoru adeta yakıtı koklayan türden. Maksimum düzeyde yakıt tasarrufu sağlıyor olması aracın cazibesini daha da artırıyor. Küçük boyutu olması nedeniyle şehir içi araç kategorisinde yer alıyor. Modern, kullanışlı ve estetik tasarımı sürüş keyfini artırıyor. İnsan vücudunun anatomik yapısına uygun olarak tasarlanan döşemeler de konfor seviyesini en üst sıralara taşıyor.

Hyundai i20

Şehir içi araç kategorisinde yoğun ilgi gören bir diğer model ise i 20’dir. Küçük ve şık tasarımı özellikle şehir içi kullanıma kolaylık sunuyor. Güvenlik ve konfor açısından muadillerinden geri kalmayan model de ESS yani Acil Durum Fren Sinyali bulunuyor. ESC (Elektronik Denge Kontrolü) ve RPAS (Arka Park Asistanı) güvenliği sağlayan unsurların başında geliyor. Şerit Takip Uyarı Sistemi de yine sürüş güvenliğini ve konforu artıran özellikler arasında yer alıyor.

Otomobil almak diyorsanız Hemen sayfamız üzerinden FİYAT TEKLİFİ alabilirsiniz..