Araba almayı düşünüyorsunuz ancak bunun sizin için en doğru zaman olup olmadığı hakkında düşünceleriniz mi var? Araba almak isteyen neredeyse herkesin kafasında araba almak için en doğru zaman ne zamandır diye bir soru vardır.

Sıfır km veya ikinci el aldığınız zaman haklı olarak en karlı satın almayı gerçekleştirmek isteyeceksiniz. Sıfır km araç satın almak için en doğru zaman bazı sosyal ve ekonomik parametrelere göre hesaplanabilir. Son bir yıl içinde yaşanan piyasada ki dalgalanma otomotiv sektörünü de etkiledi. Günümüze bakacak olursak piyasanın normalleşmeye doğru ilerlemesi liste fiyatları üzerinde ve faiz oranlarında stabil bir seviyeye dönmüş durumdadır. Sıfır araba piyasasını sosyal ve ekonomik etkenlerin haricinde başka durumlarda vardır.

Yılın bazı dönemlerinde araba almak sizin için daha avantajlı olabilir.

Araba satışını etkileyen mevsimler veya dönemler vardır. Bunları aylara indirgeyip inceleyebiliriz. Aylara genel olarak bakacak olursak; ocak ve şubat aylarında soğuk havaların başlaması yağmurun ve karın arttığı dönemlerde tüm araçlarda satışlar azaldığından otomotiv firmaları tarafından kampanyalar yapılarak satışı arttırmak istemektedirler. Bu süre içerisinde kampanyalar takip edilerek değerlendirilebilir. İlk baharın başlamasıyla mart, nisan ve mayıs aylarında otomotiv firmaların bankalar birlikte iş birliğine giderek yeni kampanyalar üretirler.

Yılın son çeyreğinde ise yeni yılın çıkacak olan modellerin lasmanlarına hazırlanırken bir önceki yılın stoklarını eritmek için otomotiv firmaları yeni kampanyalar oluşturur. Bu dönemde bazı otomotiv firmaları elindeki modellerindeki kar paylarını düşürerek satışa sunar.

Bayiler de kampanya yapabilir

Otomobil bayilerinin aylık ve yıllık kotaları bulunmaktadır. Bu kotaları doldurulursa kazanç oranı o derece yükselir. Bundan dolayı ayın son günleri ve yılın son ayları kotasını doldurmak isteyen bayi araç satışını arttırmak için daha cazip kampanyalar yapmaktadır. Kota kaçırmaktansa birkaç aracı daha uygun fiyata satarak kotasını doldurarak kar payını arttırmaktadır.

Aracımo’da yılın her dönemi iskonto

Aracımo size satın alacağınız sıfır km otomobili bayilerin liste fiyatı üzerinden daha indirimli fiyata alacağınızı taahhüt eder. Türkiye’nin çeşitli yerinde bulunan resmi bayiler sizin seçeceğiniz marka, model, vites, yakıt, motor, donanım ve renk özelliklerine göre tekliflerini iletir. Ek olarak varsa engel durumunuz ve takas otomobilinizi ekleyebilir, daha fazla vergi indirimi veya iskonto alabilirsiniz. 24 saatin sonunda size en iyi 5 teklif iletilir. Bu 5 teklifin biri size en yakın bayinin teklifidir. Bayi bayi dolaşmandan aldığınız teklif üzerinde teklif veren resmi bayilerin satış temsilcileri ile telefon görüşmesi veya aracimo.com sistemi üzerinden mesajlaşabilir, kolaylıkla randevu oluşturabilirsiniz. Şimdi hemen sıfır araç teklifi al!

Eski kasa araba tercih etmeli miyim?

Yeni kasa arabaların satışa başlanmasından önce bir önceki kasa araçlar daha cazip fiyatlarla kampanya şeklinde satışa sunulabilir. Yeni kasa ile gelen tasarımsal, teknolojik, donanım ve motor seçenekleri fiyatta artışa sebep olmaktadır. Ancak buradaki en büyük değişiklik aracın tasarım değişikliğidir. Eski kasa ve yeni kasa arasında karşılaştırma yapabilir, aradaki farkları analiz edebilirsiniz. Eğer bu aradaki farklar sizin ilginizi çekmiyor ve herhangi bir ihtiyacınıza çözüm oluşturmuyorsa daha uygun fiyatlı olan bir önceki kasaya yönelebilirsiniz. Ayrıca eski kasa araba alarak vergi indirimi de almış olursunuz.

Beklemek karlı mı zararlı mı

Piyasanın dalgalandığı zamanlarda kararsız kalarak araba satın alma işlemini ertelemeye alabilirsiniz. Ancak bu erteleme her zaman karlı olmayabilir. Örneğin birkaç yıl önce sıfır km bir araç aldığınızı var sayalım. Aracın değeri 130.000 TL olsun. Aradan geçen yıllar sonra bu aracınızı satışa çıkardığınız ve 145.000 TL’ye sattınız. Aslında 15.000 TL kar ettiğinizi düşünebilirsiniz. Kağıt üzerinde evet kar etmiş olursunuz ancak bir diğer açıdan bakacak olursak aracı aldığınızdaki döviz kuru ile bugünün döviz kuru bir olmayabilir. Bundan dolayı yeni alacağınız araca döviz kurundan dolayı 190.000 TL ödeme yaparak bir önceki satış fiyatına göre fazla ücret ödeyeceksiniz. Yani toplamda zarar etmiş oluyorsunuz. Bundan dolayı aracınızı yenilemek istiyorsanız beklemeniz için pekte karlı olmayabilir.

Kredi faiz oranları ile araba fiyatları arasındaki ilişki

Faizler ile araba fiyatları arasında ters bir orantı vardır. Kredi almak için faizin düşmesini bekleyebilirsiniz. Ancak bu sürede faizler düşmesi dövizin artmasına yani araba fiyatlarının yükselmesine sebep olabilir. Faiz oranın düşmesi sizin için kar ve zarar anlamında etki yaratmayabilir. Faizin düşmesi yerine bankaların belirli dönemlerde kredi kampanyalarını veya otomotiv firmaları ile iş birliği yaparak yapacakları kampanyaları takip edebilirsiniz.

Sonuç olarak otomobil firmalarının kampanyalarını takip ederek daha cazip fiyatlara yeni aracınıza sahip olabilirsiniz. En dikkat edilmesi gereken dönem yılın son çeyreği ve ayın son günleridir. Eğer araba almak istiyorsanız bu dönemlerden önce finansal durumunuzu ayarlamanız ve araba satın almak için hazır olmalısınız. Eylül ayı itibaren aralık ayı dönemlerine kadar bu kampanyaların olabileceğini ve takipte kalmanızı öneririz. Bu adımlarla birlikte yeni aracınıza daha karlı bir şekilde sahip olabilirsiniz.