Yeni bir araba almak, çoğu insan tarafından en heyecan verici satın alımlardan biridir. Ancak geleneksel yöntemlerle yapılan alımlar müşterileri hayal kırıklığına uğratmaktadır. Bayileri tek tek dolaşıp fiyat teklifi almak, istediğiniz aracın hangi bayide olduğunu öğrenmek ve alınan teklifin ekonomik olup olmadığını yorumlamak son derece zahmetli süreçtir. Sizin için stresinizi azaltarak en doğru sıfır km aracı bulmanız ve almanız için tavsiyelerimiz var.

Sıfır otomobil alırken herkesin otomobiller hakkında ortalama bir bilgisi vardır. Sizin hayalinizdeki otomobil veya eş dostun daha önce test ettiği veya daha önce kullandığı otomobiller olabilmektedir. Sıfır km otomobil alacağınızda kafanız normale göre daha fazla karışmış olacaktır. Çünkü araçları inceledikçe ve maliyet, performans gibi özellikleri irdeledikçe kararsızlığınız giderek artacaktır. Sıfır km araç alma rehberi ile size bu konuda yardımcı olmaya çalışacağız.

Gereksinimlerinizi belirleyin

Araba alırken ilk önce dikkat etmeniz gereken konu gereksinimdir. Yani arabayı ne için kullanacağınızdır. Arabayı zevk, kişisel kullanım için bir araba olabilir veya aile arabası daha geniş bir araba tercih edebilirsiniz. Ör: aile aracı arıyor iseniz aracın bagaj büyüklüğü, koltuk genişliği, bebek koltuğu, kamera gibi opsiyonlarını değerlendirebilir, spor bir araç tercih edecekseniz koltuk sayısı iç dizaynı, performans gibi kriterleri değerlendirebilir veya şehir içi kullanım üzerine bir araç düşünüyorsanız yakıt gibi kriterleri göz önünde bulundurabilirsiniz. Belirlediğiniz kriterler üzerine yoğunlaşarak boşa zaman kaybetmeden bu kriterlere uygun araçlara bakabilirsiniz.

Araştırmaktan kaçınmayın

Sıfır araba alımı ikinci el arabaya göre daha masraflıdır. Sektörde ikinci el araba ile ilgili araştırma çok fazla yapılırken benzer yoğunlukta bir araştırma da sıfır km araç için yapılması gerektiği konusu biraz daha göz ardı edilebilmektedir. İkinci el piyasasında aracın birkaç hasarı, boyanmış olması veya ağır kaza hasarının olduğu konusunda araştırmalar yapılır. Birden fazla tanınmış ustaya gidilir veya ekspertiz işlemi yapılır. Sıfır km araba içinde karşılaştırma arabanın daha sonra karşılaşıldığı arızasının olup olmadığı veya sıkça araba değiştiriyorsanız piyasada sık tercih edilen olması, aracı daha uyguna nasıl alabileceğiniz gibi durumlar araştırılabilir.

Kriterler üzerine yoğunlaşma

Gereksinimi belirlediniz ve kriterler sonucunda bazı araçlara ulaştınız. Bunlar arasında kıyaslamalar ve karşılaştırmalar yapabilirsiniz. Bu aşamada en büyük kaynağınız online ortamlar olacaktır. Youtube kanalları veya web siteleri üzerinden araç incelemelerine bakabilir detaylı bilgi alabilirsiniz. Ek olarak kişisel deneyimler için forumları veya araç incelemesi yapan platformun yorumlarını inceleyerek kullanıcı taraflı bilgiler toplayabilirsiniz. Bu gibi alanlardan elde edeceğiniz yakıt, arıza, masraf ve farklı opsiyonların bilgileri ile marka ve modele kararınız daha da olgunlaşacaktır. Satın alacağınız otomobili daha yakından tanıyacaksınız.

Kampanyalardan yararlanın

Otomobil firmaları veya sıfır km otomobil satışına aracı olan platformlar yılın belirli dönemlerinde kampanyalar oluşturmaktadır. Otomobil firmaları araç satışını arttırmak veya elinde stokları daha aza indirmek için bu kampanyaları belirli dönemlerde yapmaktadır. Otomobil firmaların web sitelerine veya diğer otomobil satışına aracı olan firmaların web sitesi üzerinden kampanyaları takip edebilir, mevcut liste fiyatından daha uyguna araç alabilirsiniz.

Aracımo’dan teklif alabilirsiniz

Aracımo istediğiniz sıfır aracı en uygun fiyata bulabilmenin en kolay yoludur. Koltuğunuzdan kalkmadan Türkiye’deki bütün resmi bayiler arzuladığınız aracı size en uygun maliyetlerde sunmak için beklemektedir. 24 saat içerisinde dilediğiniz renk ve modeldeki aracı bayi bayi gezmeden en iyi 5 teklif alabilir bunlar arasında kıyaslama yapabilirsiniz. Bütün bayilerden teklifler alarak alacak olduğunuz aracın fiyatının makul olup olmadığını öğrenecek, fiyat ve lokasyon olarak en uygun aracı almış olduğunuzdan emin olacaksınız. Size sadece karar vermek kalır. Hemen şimdi sıfır araç teklifi al!

Test sürüşü

Satın alacağınız arabayı belirlediniz ve bununla ilgili teklifleri toplandınız. Satın alma işlemi için bayi ile iletişime geçebilirsiniz. Bayiden randevu talebi oluşturarak bayiyi ziyaret edebilirsiniz. Satın alacağın markanın bayisi aracılığı ile otomobil hakkında satın alma hakkındaki bilgileri veya tercih ederseniz otomobilin alternatifleri hakkında bilgi alabilirsiniz. Daha sonraki aşamada test sürüşü yapabilirsin. Bu deneyim sizin açınızdan son derece önemlidir. Son test işleminden sonra kesin kararı vermiş olacaksınız.

Son olarak

Sıfır km araç için kredi seçeneklerini veya dönem faizlerini araştırabilir, teklif alabilirsiniz. Ek olarak bayi ile pazarlık yapabilir daha fazla indirim sağlayabilirsiniz. Aracı teslim alırken kaporta ve motor kontrolleri yapılmalı ve bir uzmandan destek alınmalıdır. Bu adımı aceleye getirmeyerek riski azaltabilir daha sağlıklı ilerlemiş olursunuz.