Volkswagen, Manisa’da kuracağı fabrikayla ilgili bu ay beklenen resmi açıklamayı ‘Barış Pınarı’ harekâtı nedeniyle ertelediğini açıkladı. Ancak bu kararın Alman basını tarafından sanki yatırım iptal edilmiş gibi servis edilmesi kafaları karıştırdı. Türkiye’de konuya yakın kaynaklar yatırımla ilgili bir iptalin söz konusu olmadığını belirtirken, resmi açıklama için tansiyonun düşmesinin beklendiğini aktardılar.

Alman otomotiv devi Volkswagen’in Manisa’da planladığı fabrika yatırımını ertelediği iddialarına ilişkin konuşan Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay, “Volkswagen şu anda yatırımını durdurmuş durumda değil. Volkswagen yatırımı devam edecek” dedi.

ALMAN otomotiv devi Volkswagen uzun müzakerelerden sonra yeni fabrika yatırımı için Türkiye’yi seçmiş, bu doğrultuda 27 Eylül’de Manisa merkezli ve 943.5 milyon TL sermayeli “Volkswagen Turkey Otomotiv Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi” unvanlı şirketi kurmuştu. Volkswagen’in Manisa’ya yapacağı yatırım tutarının toplam miktarının 1.4 milyar Euro olacağı ve üretim kapasitesinin 300 bin adet olarak devreye gireceği belirtilmişti. Fabrika üretilmesi planlanan yeni nesil VW Passat ve Skoda Superb’in ise yüzde 10’unun iç pazarda satılacağı açıklanmıştı. Bu gelişmeler ışığında yatırımla ilgili imzaların atılıp, resmi açıklamanın bu ay içinde yapılması bekleniyordu. Hatta resmi açıklamanın Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Almanya Başbakanı Merkel tarafından yapılacağı söyleniyordu.

KANCA: ALMAN KAMUOYU ABARTIYOR DA YANLIŞ DEĞİL

TAŞIT Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği (TAYSAD) Başkanı Alper Kanca, profesyonel sosyal ağ Linkedin’de yaptığı açıklamada VW’nin Türkiye’de yapacağı yatırımla ilgili resmi açıklamayı ertelediğini belirterek şunları söyledi: “ABD ve Almanya gibi ülkelerde Türkiye’nin haklı müdahalesi kendi iç siyasetlerine malzeme olmuş durumda. Herkes bir şekilde Türkiye’yi eleştirerek prim yapmak istiyor. O ülkelerin medya kuruluşları da bu tepkileri köpürtüyor. Açıkçası, yurtdışında Türkiye’nin haklı sebeplerle başlattığı ve çok da başarılı, insani şekilde sürdürdüğü askeri harekata gösterilen tepkilere bakınca, böyle bir ertelemenin çok da yanlış olmadığını düşünüyorum. Hatta Alman kamuoyunun abartılmış Türkiye hassasiyetini düşündüğümüzde, ertelemenin benim açımdan beklenmedik bir gelişme olmadığını söyleyebilirim. Tamamı ile rasyonel, ekonomik sebeplerle yapılacak bir yatırımın, duygusal ve ideolojik tartışmaların içine çekilmesi yanlış olurdu. Bekleyelim. Türkiye doğru şekilde yürüttüğü operasyonu tamamlasın, o bölgede doğru şeyler yaptığı, o bölgenin insanlarının aslında memnun kaldığı ortaya çıksın, gündem sakinleşsin. O zaman tekrar akılcı şekilde konuşmak zamanı gelir ve Volkswagen de yatırımını ekonomik açıdan tekrar kaldığı yerden ele alır.”